Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Домашен майстор (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=237)
-   -   Опасни недомислици в захранвания (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=40166)

yavor1 04-05-2016 14:58

Опасни недомислици в захранвания
 
1Прикачено(и)
На 2 май имах доста неприятни изненади с сателитен приемник с вградено захранване, което ми заостри вниманието към конструктивните недомислици на доста производители.
Иде реч за приемници от висок клас: VU+ DUO², VU+Ultimo, Xtrend 9x00, Xtrend 10000, Sezam Marvel, Atemio Nemesis ...... и още много други, които са конструирани с вградено захранване, но 220V се подава по двупроводен кабел!
Масово се използват захранващи блокове 220V АС на 12V DC за 3-4А консумация, но те са проектирани за трипроводна захранваща линия със зануляване или заземяване.
Има монтирани 2 броя кондензатори от 220V към корпус, което е предпоставка, при липса на мрежово закорпусяване, за възможни повреди по приемниците.
Препоръчвам да се отстранят за предотвратяване дефектиране на приемниците, но решението всеки сам си го взема.
Постнал съм снимка на захранването на VU+Ultimo, но принципна разлика няма при всички приемници с вградено захранване и двупроводен захранващ кабел;;basi

dodo_pv 04-05-2016 15:38

То, да е само по приемниците... Същата работа е и при телевизорите, идеята на кондензаторите е да филтрират хармониците от импулсното захранване и не се махат. Отдавна писах някъде, че цялата система трябва да се заземява или поне, да се занули. Маса хора изгориха дънни платки при свързване на HDMI кабели, точно поради тази причина. Ако системата не е заземена / занулена, винаги има риск при дъждове за конвертора или тунера.

yavor1 04-05-2016 15:57

Така е и при телевизорите с двупроводно захранване, всичките хармоници от мрежата, а не само от приемника, ги хвърлят вътре, така че трябва да се премахнат;)
Консумацията на приемник 30-40W , на ТВ 50-200W , ако има хармоници по мрежата, ще ги убере някой друг филтър, например на пералнята, той е включен директно на входа .
Закорпусяване фабрично не е предвидено и ако не се изпълни допълнително, може да се очакват бели от всякакъв порядък. 2м кабел 0.5мм2 спасява много ;)
Но решението за захранващите блокове е опасно, а може би е предвидено нарочно за да дефектират и нови стоки да се купуват :s101

P.S. Да допълня, самото включване на приемника от ключа създава такъв импулс, който се разхожда през кондензаторите по целия приемник и избива където му хрумне. То за това и на ТВ-тата вече не им слагат мрежов ключ ;)

N_1 04-05-2016 18:02

;yavor1; Твоя приемник/ ци заземени/ занулени ли са :s101.?

dzumba 04-05-2016 18:26

Повечето са в шкафа!;;basi

dodo_pv 04-05-2016 18:51

Що ги криеш в шкафа? Да не си навързал дриймове? :s101

gentu 04-05-2016 18:51

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение412186)
Повечето са в шкафа!;;basi

-да ма и те са си заземени!!!;;675
-а тези дето са на "вода" сигурно са занулени , за разлика от тези на "сушата" , които са заземени!!!:a0335:;;675:a0335:
-на мен пък ми е интересно по корабите с какви антени движи морския?:s101

yavor1 04-05-2016 19:16

По карабите звездния център не се ползва , има 2 фази, малко е особено ;)
А антените са различни, според зависи, има дори и с булсатски стационарни, а има и с въртящи правофокусни 180 см , ако е добър фитера има ТВ независимо от това дали се движи или е на кей кораба. ;;513

Brian 04-05-2016 20:08

По корабите как ги заземявате тези апаратури? ;;573

gentu 04-05-2016 20:12

Цитирай:

Първоначално написано от Brian (Мнение412208)
По корабите как ги заземявате тези апаратури? ;;573

-за котвата бре!!!;;675:a0335:;;675

yavor1 04-05-2016 20:15

Закорпусяват се с жълто-зелен кабел ;;573
Ако има промяна на изолационното съпротивление спрямо корпус, се отчита и се предприемат съответните мероприятия за повишаването му.
Ежемесечно се замерва с мегатестер на 500V или 1000V изолационното съпротивление спрямо корпус и се отразява в специален дневник, който се води пожизнено за всеки механизъм.
Други уточняващи въпроси ако има е добре да отвориш тема в дъра-бъра, че тази много се разводни, а е сериозна и важна :worry:

gentu 04-05-2016 20:23

Аз не я намирам за важна и за сериозна , за това си позволявам да попитам за "дървените" корабчета как стоят нещата там?:s101

yavor1 04-05-2016 20:40

За дървените питай някой от махалата, те обикновенно са на 12-24 VDC ;;573
А дали е важна или не, мисля че твоята оценка е непрофесионална , ама ти си знаеш и решаваш :)

Brian 04-05-2016 20:42

Що бе? Ние и жилезни ли имаме? То жилязото нали не плува? ;;573
Яворе, туй не е бойлер или печка, да му окъси реотана към корпус. Ако имаш проблеми с антената - зазИмявай си я директно там дето си я сложил.:worry:

gentu 04-05-2016 20:46

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение412218)
А дали е важна или не, мисля че твоята оценка е непрофесионална , ама ти си знаеш и решаваш :)

Я сега да те пробвам аз дали ставаш за мод или не?
Как така разбра че моята оценка е непрофесионална , а?
Ти да не си маг Яворчо а?

yavor1 04-05-2016 20:49

Цитирай:

Първоначално написано от gentu (Мнение412221)
Я сега да те пробвам аз дали ставаш за мод или не?
Как така разбра че моята оценка е непрофесионална , а?
Ти да не си маг Яворчо а?

Не съм маг, отчитам опита ти в специалната мобилна електроника ;;650
Остави пробите, добре е някой мод да позатрие алабализмите ;;573

garanciq 04-05-2016 20:55

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение412212)
Закорпусяват се с жълто-зелен кабел ;;573
Ако има промяна на изолационното съпротивление спрямо корпус, се отчита и се предприемат съответните мероприятия за повишаването му.
Ежемесечно се замерва с мегатестер на 500V или 1000V изолационното съпротивление спрямо корпус и се отразява в специален дневник, който се води пожизнено за всеки механизъм.
Други уточняващи въпроси ако има е добре да отвориш тема в дъра-бъра, че тази много се разводни, а е сериозна и важна :worry:

500 и 1000 ще покажат.Ами ако те праснат едни сто волта какво ще правим без теб Яворе???:;810

dodo_pv 04-05-2016 20:55

Не дърпай Дявола за опашката, че току-виж си отишла цялата темичка ;;573

Brian 04-05-2016 21:02

Мани... Аман от кандидат модове дето спят с гъбата под възглавницата и сънуват розови сънища ;;573

kraykov 04-05-2016 21:10

Всяко нещо има и плюсове и минуси. Тези филтриращи кондензатори дето са към РЕ проводника внасят ток на утечка 2 - 3mA и ако в даден токов кръг има 5 - 6 такива устройства ще почне да изключва ДТЗ и тогава става шоу.

Brian 04-05-2016 21:17

Цитирай:

Първоначално написано от kraykov (Мнение412227)
Всяко нещо има и плюсове и минуси. Тези филтриращи кондензатори дето са към РЕ проводника внасят ток на утечка 2 - 3mA и ако в даден токов кръг има 5 - 6 такива устройства ще почне да изключва ДТЗ и тогава става шоу.


Ееее,,, чак до там няма как да стигнеш в едно домакинство.

N_1 04-05-2016 21:19

[Опасни недомислици в захранвания
На 2 май имах доста неприятни изненади с сателитен приемник с вградено захранване, което ми заостри вниманието към конструктивните недомислици на доста производители.
Иде реч за приемници от висок клас: VU+ DUO², VU+Ultimo, Xtrend 9x00, Xtrend 10000, Sezam Marvel, Atemio Nemesis ...... и още много други, които са конструирани с вградено захранване, но 220V се подава по двупроводен кабел!
Масово се използват захранващи блокове 220V АС на 12V DC за 3-4А консумация, но те са проектирани за трипроводна захранваща линия със зануляване или заземяване.
Има монтирани 2 броя кондензатори от 220V към корпус, което е предпоставка, при липса на мрежово закорпусяване, за възможни повреди по приемниците.
Препоръчвам да се отстранят за предотвратяване дефектиране на приемниците, но решението всеки сам си го взема.
Постнал съм снимка на захранването на VU+Ultimo, но принципна разлика няма при всички приемници с вградено захранване и двупроводен захранващ кабел][[[[ Къде си видял сат приемник със вградено захранване и захранващ ЗАКОРПУСЕН кабел :lol15:Вземи да научиш производителите как се правят захранвания:lol15::lol15::lol15:]]]

Brian 04-05-2016 21:24

Бе вие в Сливен сте далеч от руското облъчване, затова не го и разбираш Явор :worry:

gentu 04-05-2016 21:26

Цитирай:

Първоначално написано от kraykov (Мнение412227)
Всяко нещо има и плюсове и минуси. Тези филтриращи кондензатори дето са към РЕ проводника внасят ток на утечка 2 - 3mA и ако в даден токов кръг има 5 - 6 такива устройства ще почне да изключва ДТЗ и тогава става шоу.

-как ще внася такава утечка кондензатор 3n3/1kV работещ на поливната от мрежовото напрежение , бре?:s101

БатеГойко 04-05-2016 21:29

Най-сигурния начин за защита на "черната техника" е този,който прилагам аз от много години - един мощен ( 300 W ) разделителен трансформатор с преводно съотношение 1:1 , т.е. 230V входно, 230 V изходно . Един разклонител с 8 гнезда във вторичната страна и апаратурата е галванично развързана от мрежата.

yavor1 04-05-2016 21:42

Цитирай:

Първоначално написано от N_1 (Мнение412231)
Вземи да научиш производителите как се правят захранвания:lol15::lol15::lol15:]]]

Ако си мислиш, че като са производители , то са безгрешни, жестоко се заблуждаваш :worry:
Нямаш си на идея какви екзотични схемни решения съм срещал от доста по-велики производители на изделия за стотици хиляди ;;573
MacGregor, ако ти говори нещо, е най-пресния ми спомен за безумия ;;516
Много посредствени конструкторчета се навъдиха в последно време, липсва им мисъл и познания, направо готови възли ползват, но без да отчитат някои фактори, в случая на темата, не са отчели че това захранване е предвидено за 3 проводна мрежа , да не споменавам че всичките им усилия за галванично разделяне, на практика се обесмислят от капацитивната връзка между входа и изхода.
Стана ли ти ясно нещо, или напротив ;)
Може да се продължава в този дух , войнстваща посредственост , а когато ти замине дисек,и конвертор или ..... тогава си спомни хихикането ;;573

Brian 04-05-2016 22:02

Благодарим на такива потребители като Явор, за обратната връзка, която ни дават :worry:Приготвили сме един два милиона да плащаме кръвнина на отрепаните от такива калпави схемни решения;;573

антена 04-05-2016 22:08

на мен телевизора и ву то са ми с зарядни ... така ,че теразайте народе;;675

dodo_pv 04-05-2016 22:11

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение412237)
Ако си мислиш, че като са производители , то са безгрешни, жестоко се заблуждаваш :worry:
Нямаш си на идея какви екзотични схемни решения съм срещал от доста по-велики производители на изделия за стотици хиляди ;;573
MacGregor, ако ти говори нещо, е най-пресния ми спомен за безумия ;;516
Много посредствени конструкторчета се навъдиха в последно време, липсва им мисъл и познания, направо готови възли ползват, но без да отчитат някои фактори, в случая на темата, не са отчели че това захранване е предвидено за 3 проводна мрежа , да не споменавам че всичките им усилия за галванично разделяне, на практика се обесмислят от капацитивната връзка между входа и изхода.
Стана ли ти ясно нещо, или напротив ;)
Може да се продължава в този дух , войнстваща посредственост , а когато ти замине дисек,и конвертор или ..... тогава си спомни хихикането ;;573

Ти да видиш, какво невероятно схемно "решение" за регулиране на обороти на дрелка видях някъде назад из темите...;;basi Би накарало всеки войнстващ посредственик да се застреля два пъти!

Цитирай:

Първоначално написано от антена (Мнение412243)
на мен телевизора и ву то са ми с зарядни ... така ,че теразайте народе;;675

Ти пък, с кво ги зареждаш :s101

антена 04-05-2016 22:32

имах предвид .че са с адаптори като за лаптоп ву зеро провери е с въшно захранване така и телевизора ми е нарочно съм ги избрал да ги нося с мен заедно с слънчев панел :worry:и така нататък

ВалчоП 04-05-2016 22:35

Ако оплетката на кабела от антената е заземена, а от там съответно и корпуса на приемника, тогава тези кондензатори би трябвало да си вършат поне частично това, заради което са сложени, или греша? :s101

om63 04-05-2016 22:35

Цитирай:

Първоначално написано от dodo_pv (Мнение412245)
Ти пък, с кво ги зареждаш :s101

Човекът иска да каже "със зарядни" вместо правилното с адаптори.

А относно темата. Щетите от неправилно изградена инсталация и криви уреди не винаги и само се изразява в бърза смърт от токов удар, а понякога и в бавна от задушаване :)

yavor1 04-05-2016 22:56

Всичко е заради IEC 61000-3-2, защитават си мрежите, а за cos фи < 1.0 направо човек убиват ;;573

dodo_pv 05-05-2016 09:14

Цитирай:

Първоначално написано от ВалчоП (Мнение412260)
Ако оплетката на кабела от антената е заземена, а от там съответно и корпуса на приемника, тогава тези кондензатори би трябвало да си вършат поне частично това, заради което са сложени, или греша? :s101

Грешиш, ако си мислиш, че ще си вършат частично работата. Ще я вършат напълно, а и корпусът на телевизора ще е заземен. Проблем би имало, ако някъде по системата има и зануляване. Тогава почват едни брумове... Подобно може да стане, ако е свързан директно и кабел от местна кабеларка.

ВалчоП 05-05-2016 11:13

А ако в телевизора, през сплитер например, също е влючен коаксиален кабел със заземена в същата точка оплетка? :s101

dodo_pv 05-05-2016 11:55

Това е правилото, но рядко се наблюдава / спазва. При мен беше така, когато Близу още бяха Евроком.

yavor1 05-05-2016 12:45

1Прикачено(и)
Съгласно стандарта, всички уреди, в зависимост от мах. консумираната мощност трябва да са комплектовани с мрежов високочестотен филтър и каректор на фактора на мощността. До тук ясно, има ли стандарт, трябва да се изпълнява, в противен случай не се допуска изделието до пазара.
Мрежовите филтри за бита са предвидени за трипроводно свързване, като се проектират за съответния мощностен диапазон. Естествено и диапазоните на консумираната мощност са стандартизирани, като всеки производител е задължен да монтира мрежов филтър на изделие, съгласно изискванията на EN61000-3-2.
Но от друга страна се намесват икономистите, за които всеки спестен цент си е печалба или ценова конкурентност и се заиграва с класа на електробезопастност, заменяйки 3 проводния захранващ кабел, тип Шуко с двупроводен, използван при клас IP20, стандарт за използване в закрити, сухи помещения.
Формално погледнато всички изисквания на стандартите са изпълнени, но липсата на трети, закорпусяващ кабел, превръща корпуса на изделието в една антена, излъчваща високочестотните хармоници в помещението на потребителя, а и по корпуса тръгват едни токове, наличието на които дори и с китайски фазомер може да се индицира :)
Вследствие на цялата филипика, коректно е да се прекъсне капацитивната връзка на входящото напрежение 220V към корпус, както е показано на приложената схема!
Въпреки малката кансумирана мощност < 50W е необходимо да се закорпуси изделието към заземяването ( зануляването ) в зависимост от изградената домашна електрозахранваща инсталация !

Много потребители са забелязали искрене при включване на Ф-конектора към приемника , това е показател за нееквипотенциалност между антената и приемника. Това е по повод на съждението, че оплетката на антенния кабел е надежден заземител ;)
Друг ефект, който се получава вследствие на нееквипотенциалност между антената и приемника е дефектиране на дисек ключове.
Трети, но не маловажен, ефект е дефектиране на НДМИ на телевизора или приемника, има доста пострадали приемници , поради икономия от 50-60 стотинки, за един 0.5мм2 многожилен кабел свързващ корпуса на телевизора, най-удобно е към винта на НДМИ входа и корпуса на приемника към винт на капака ;) За тези, които се притесняват от забележки относно нарушения дизайн в помещението , спокойно могат да усучат подходящ по цвят закорпусяващ кабел, около НДМИ кабела и да обяснят на съпругата, че това е най-креативното дизайнерско решение , специална доставка ;;573

Надявам се тази дисертация да Ви е била полезна и да отговори на въпросите относно компетентността на конструкторчетата на съвременните уреди ;;basi

dodo_pv 05-05-2016 14:21

Компетентността на "инструкторчетата" е в пъти по-висока от тази, към която ти си ги причислил! Дефектирането и аварирането по HDMI се дължи на проблеми с импулсните захранвания в телевизорите и липсата на заземяване. Кондензаторите от L и N към корпус не следва да се премахват. Следва корпусите на всички навързани устройства да са свързани. Недопустимо е да съществува едновременно заземяване и зануляване. Помисли малко, защо е така!

N_1 05-05-2016 23:06

Добре че'' yavor1'' не е доктор-лошо им се пише на пациентите:s101.:e085::e085::e085:

dodo_pv 06-05-2016 13:32

Напратив! Всички доктори трябва да са такива, за да останат само добрите пациенти!


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 14:36.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.