Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Въпроси и отговори (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Diseqc ключ (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=45731)

Олимпус 26-02-2020 15:53

Diseqc ключ
 
Здравейте на всички от форума.
имам един въпрос дано някой успее да ми помогне.
имам в момента две антени едната е към астра и другата булсат. декодер octagon sf8008 с атв. посредством един дисек ключ и настройки на декодера си гледам и двете без проблеми,от прищявка и защото актуалниат ключ е доста стар,няма и марка даже и видът е доста съмнителен ,спукан корпус,входове и тн,но си работи исках да го сменя.
званнах на един магазин в софия и горещо ми препоръча на best. но когато се опитвам да го сложа,единиат порт не работи,правих всички възможни настройки в декодера и не работи. обадих се на магазина и ми казаха че съм го изгорил защото съм го слагъл докато декодера е вклучен.
аз лично не вярвам но все пак питам тук дали е вазможно това да се случи.
благодаря ви предварително.

oldman 26-02-2020 15:57

Възможно е, но е недоказуемо.

SERHI1970 26-02-2020 18:09

Нормално при включен приемник да изгори!

yavor1 26-02-2020 18:26

Бих се учудил ако не изгори когато си го включвал под напрежение ;;573
Да не споменавам,че имаш и офазяване от телевизора на цялата конфигурация!

Стоян 26-02-2020 19:37

Чувствам се късметлия!


Аз десет години на четири идентични конфигурации вкл. и изкл. кабели в 10х дисек ключове при включени приемници и телевизори и не съм забелязал дори един вход на който и да е дисек да е изгорял. Въпросните дисеци стоят на открито на покривите и за тоя период от общо 40 входа един не се е повредил. ;;675

yavor1 26-02-2020 19:45

Цитирай:

Първоначално написано от Стоян (Мнение524261)
Чувствам се късметлия!


Аз десет години на четири идентични конфигурации вкл. и изкл. кабели в 10х дисек ключове при включени приемници и телевизори и не съм забелязал дори един вход на който и да е дисек да е изгорял. Въпросните дисеци стоят на открито на покривите и за тоя период от общо 40 входа един не се е повредил. ;;675

Сигурно ползваш плазмен телевизор,който е с трипроводно захранване и шуко щепсел и имаш еквипотенциалност между дисеците и бокса си.

Стоян 26-02-2020 19:51

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение524262)
Сигурно ползваш плазмен телевизор,който е с трипроводно захранване и шуко щепсел и имаш еквипотенциалност между дисеците и бокса си.


Мисля че поради виното, което пих не те разбирам... ;;650;;650;;650

dzumba 26-02-2020 21:59

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение524256)
Бих се учудил ако не изгори когато си го включвал под напрежение ;;573

Е аз досега съм включил поне 500 ключа под напрежение и нито един не е изгорял!

yavor1 26-02-2020 22:18

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение524268)
Е аз досега съм включил поне 500 ключа под напрежение и нито един не е изгорял!

Нормално,за теб никога не съм се съмнявал ;;650
Но като знам как монтират кабела в F конектора и централният проводник (жилото) стърчи 8-10мм пред гайката,за да им е по-лесно,първо жилото осъществява контакт,след това се осъществява закорпусяването на ширмовката и така се получава дефектирането!

Олимпус 27-02-2020 07:29

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение524269)
Нормално,за теб никога не съм се съмнявал ;;650
Но като знам как монтират кабела в F конектора и централният проводник (жилото) стърчи 8-10мм пред гайката,за да им е по-лесно,първо жилото осъществява контакт,след това се осъществява закорпусяването на ширмовката и така се получава дефектирането!

Това обяснява защо не съм изгорил стария ключ. Тъй като и него включвам под напрежение но си работи. При мен кабела съм го правил аз и от съвети на познати , жилото едвам се показва и първо хваща гайката и после жилото. Много ви благодаря за мненията.
Едно друго съмнение ми се върти в главата, снощи но само с един сателит да пробвам портовете. На изхода сложих декодера и антената я сложих както на порт 1 така и на порт 2 и при двата случая имах сигнал. Та въпросът е при работещи портове,възможно ли е да не превключва и по каква причина, може ли да изгори само превключвателя или не са добре настройките на декодера.?

Enviado desde mi VTR-L09 mediante Tapatalk

CITRON 27-02-2020 10:26

Едно друго съмнение ми се върти в главата, снощи но само с един сателит да пробвам портовете. На изхода сложих декодера и антената я сложих както на порт 1 така и на порт 2 и при двата случая имах сигнал. Та въпросът е при работещи портове,възможно ли е да не превключва и по каква причина, може ли да изгори само превключвателя или не са добре настройките на декодера.?

Enviado desde mi VTR-L09 mediante Tapatalk[/QUOTE]

По дифолт е възможно да работи само вход 1, но не и вход две. Хубавите дисеци не горят лесно, тук няколко човека го споменаха. Имам и Сентори и GD, тези последните са много евтини а си работят добре.

братушка 27-02-2020 11:25

Преди време бях купил от братя китайци една шепа дайсеци, нещо от порядъка 1.20$, безименни, баш истински, китайски :)
Боравя с тях най-безотговорно :) Хич не ги жаля от съображения "ако гръмне - хвърлям без да мисля, слагам друг от чекмеджето".
До тук само на един изгоря 1 порт. НЕ по време на манипулации.
Това е от 4х1. От 8х1 засега щети няма.

Олимпус 15-03-2020 18:50

ok
 
здравейте колеги.
решението беше да си купия нов и тръгна веднага,но една особеност на порт А съм сложил 19,2 Астра и там няма проблеми,на порт Б съм сложил 39 Хелас и ако изключа декодера 1 мин като го включа астра тръгва веднага без проблеми но при превключване към Хелас се бави 10-15 секунди да хване сигнал. пробвал съм всички възможни настройки и си продължава.
от къде може да идва проблема?
благодаря ви

dzumba 15-03-2020 19:59

E какви всички настройки,като има само една!
Ключа, двоен или четворен е?
Вземи размени 19,2 и 39 и пак пробвай!
Пусни 39 на порт А,задай в настройката без дисек и трябва да работи!

мехмет 15-03-2020 20:03

Цитирай:

Първоначално написано от Олимпус (Мнение524247)
Здравейте на всички от форума.
имам един въпрос дано някой успее да ми помогне.
имам в момента две антени едната е към астра и другата булсат. декодер octagon sf8008 с атв. посредством един дисек ключ и настройки на декодера си гледам и двете без проблеми,от прищявка и защото актуалниат ключ е доста стар,няма и марка даже и видът е доста съмнителен ,спукан корпус,входове и тн,но си работи исках да го сменя.
званнах на един магазин в софия и горещо ми препоръча на best. но когато се опитвам да го сложа,единиат порт не работи,правих всички възможни настройки в декодера и не работи. обадих се на магазина и ми казаха че съм го изгорил защото съм го слагъл докато декодера е вклучен.
аз лично не вярвам но все пак питам тук дали е вазможно това да се случи.
благодаря ви предварително.

поне 10 вида и повече съм монтирал,дори при включен приемник...проблем съм нямал,но...може и да се случи...

Олимпус 15-03-2020 21:19

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение524823)
E какви всички настройки,като има само една!
Ключа, двоен или четворен е?
Вземи размени 19,2 и 39 и пак пробвай!
Пусни 39 на порт А,задай в настройката без дисек и трябва да работи!


disecq 4

режим на конфиг опростен
режим дисек А/Б
порт А 19,2
порт Б 39
задаване напрежение на 22 кhz да


това е единият начин.


другиат начин е

режим на конфиг разширен
сателит 19,2
лнб лнб1
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда нито един


режим на конфиг разширен
сателит 39
лнб лнб2
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда нито един


освен тези два начина има поне още комбинации.



на старият дисек които ми даваше проблеми за пикселирана картина ,всичко превключваше без проблеми.

dzumba 16-03-2020 07:21

Когато е disecq 4 се залага това

първи начин
режим на конфиг опростен
режим дисек А/B/C/D
порт А 19,2
порт Б 39
порт С нищо
порт Д нищо
задаване напрежение на 22 кhz да


втори начин
режим на конфиг разширен
сателит 19,2
лнб лнб1
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда A

режим на конфиг разширен
сателит 39
лнб лнб2
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда B

това са двата верни начина

Гадьо 16-03-2020 10:29

Има ли вариант да се управлява DiSEqC ключ ако се сложи след позиционер?
Предполагам, че няма как, но все пак да питам.

oldman 16-03-2020 10:55

Приемник, дайсек, мотор - това е нормалната конфигурация.

yavor1 16-03-2020 10:57

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение524838)
Приемник, дайсек, мотор - това е нормалната конфигурация.

Точно обратното!
Приемник, мотор,дайсек,конвертори!!!

oldman 16-03-2020 11:02

Значи при мен работи "ненормално".

SERHI1970 16-03-2020 11:14

И двата варианта стават!

yavor1 16-03-2020 11:54

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение524840)
Значи при мен работи "ненормално".

Така е при теб е ненормално! Там някъде на левия бряг,един търговец рекламираше твоето свързване,защото дайсеците били много яки и издържали пиковете на мотора;;573
Човека кабели и дайсеци продава,има търговски интерес!


Запиши си го като аксиома:


Приемник =› Мотор (позиционер) =› Дайсек (дайсеци) =› Конвертори



Всяка друга комбинация може и да работи,но до време и с малък коефициент на надежност!
Ако трябва го приеми като Аксиома на Явор ;;573

ogibo 16-03-2020 11:59

Точно както Явор го е написал. Научих го по трудният начин. Има и дайсек през който може да върти мотор, но аз така и не мога да го накарам да работи коректно.
http://www.satshop.bg/img/p/587-1217-thickbox.jpg

oldman 16-03-2020 11:59

Прав си. 10 години ми работи така, ама може да съм го свързал и по твоя начин - довечера ще проверя. Извинявам се , ако съм подвел някой!

oktay89 16-03-2020 12:26

Някой свързвал ли е DiseqC с повече от 1 Unicable ковертор? Ще ги разпознае ли FBC тунер, така че от всички спътници да могат да се гледат по 4+ канала?

fen 16-03-2020 12:46

Нормално-ненормално,аз преди година сложих и стационарна за 36е.Изрових и един четворен disecq Best ,купуван още при аналоговата ера.Времето бе кофти и го сложих при приемника за проба, така си и остана.Все се каня да го сложа както по логика е правилно,но все още работи,Събев.
Я някой да снима вътрешностите на дайсек, да видим с какъв диаметър са ""жицитe"" вътре. хе-хе

yavor1 16-03-2020 13:16

Цитирай:

Първоначално написано от fen (Мнение524847)
Нормално-ненормално,аз преди година сложих и стационарна за 36е.Изрових и един четворен disecq Best ,купуван още при аналоговата ера.Времето бе кофти и го сложих при приемника за проба, така си и остана.Все се каня да го сложа както по логика е правилно,но все още работи,Събев.
Я някой да снима вътрешностите на дайсек, да видим с какъв диаметър са ""жицитe"" вътре. хе-хе

Петков,когато си прост е завинаги!
Провери за какъв ток са ключовете, кабелите са ти последна грижа!
Може да си хихикаш колкото искаш,явно си на Ви с електрониката,за това не прехвърляй флуида от оня форум на левия бряг тука:e085:

fen 16-03-2020 13:22

Искати се ,но да явно ти тук си най-умният:s104
Какви кабели ти се присънват,Събев? Снимай вътре да видим дайсека.Сега стана ли ти ясно?:worry:

Какъв флуид ,пиша ти,че даже и така работи все още.Дали съм на ти или вие,не си ти човека ,който да ми дава наклон на""
конвертора"".

братушка 16-03-2020 14:14

Много зависи какъв дайсек. Всъщност мотор също е вид дайсек, в1.2 или 1.3.

Първия беше в1.0. Той може само да получава команди, не пропуска команди през себе си за други. Когато после се появиха в1.1, в1.2... то в тях вече предвидиха възможност да пропускат през себе си команди за други дайсеци, вързани каскадно.
Не съм проверявал, но вероятно след дайсек 1.1 може да се върже и моторът. Но когато дайсекът е в1.0(2.0), то той само и единствено в края на верижката, след мотора.

spaice 16-03-2020 14:30

@братушка
Тук не става дума за видовете протокол.


Дайсека не е предвиден електрически да понася големи токове. За това мотора трябва да е преди него, за да се избегне преминаването на големи токове през дайсека.

Олимпус 16-03-2020 14:43

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение524835)
Когато е disecq 4 се залага това

първи начин
режим на конфиг опростен
режим дисек А/B/C/D
порт А 19,2
порт Б 39
порт С нищо
порт Д нищо
задаване напрежение на 22 кhz да


втори начин
режим на конфиг разширен
сателит 19,2
лнб лнб1
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда A

режим на конфиг разширен
сателит 39
лнб лнб2
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда B

това са двата верни начина




Благодаря,ще опитам тази вечер.

oldgraf 16-03-2020 14:44

Цитирай:

Първоначално написано от братушка (Мнение524852)
Много зависи какъв дайсек. Всъщност мотор също е вид дайсек, в1.2 или 1.3.

Първия беше в1.0. Той може само да получава команди, не пропуска команди през себе си за други. Когато после се появиха в1.1, в1.2... то в тях вече предвидиха възможност да пропускат през себе си команди за други дайсеци, вързани каскадно.
Не съм проверявал, но вероятно след дайсек 1.1 може да се върже и моторът. Но когато дайсекът е в1.0(2.0), то той само и единствено в края на верижката, след мотора.

Не желая да споря с другите пред или отзад. Само ще драсна, че ако моторът е на 1 порт на този дайсек няма проблем да се командва моторът. Дайсекът понеже е глупав и като не знае какво да прави пуска командата по първия порт и следващото устройство да се оправя

братушка 16-03-2020 14:55

Цитирай:

Първоначално написано от oldgraf (Мнение524855)
.... Дайсекът понеже е глупав и като не знае какво да прави пуска командата по първия порт и следващото устройство да се оправя

Не бях чел подобно в описанията на функционалност, но допускам, че има такъв "случаен страничен ефект". Лично аз не бих заложил на него.

Цитирай:

Дайсека не е предвиден електрически да понася големи токове. За това мотора трябва да е преди него, за да се избегне преминаването на големи токове през дайсека.
Токовете не са по-големи от тези в крайни стъпала на приемника.
Миниатюрни полеви транзистори могат да влачат огромни токове. Не са проблем токове за дайсеци, ама хич.
Начина на връзване се определя единствено и само от функционални възможности, подържани протоколи.

Гадьо 16-03-2020 17:46

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение524839)
Точно обратното!
Приемник, мотор,дайсек,конвертори!!!

И как се настройва?
В момента схемата е DiSEqC 4 порта, на първия 39е, на втория 36е, на третия позиционер yuri yp-3000dr и парабола 1,40 м. Само че много кабел трябва да се опъва.

На опупънатв настройките са:

39E
LNB 1
DiSEqC mode - 1.0
DiSEqC 1.0 command - port A

36E
LNB 2
DiSEqC mode - 1.0
DiSEqC 1.0 command - port B


Позиционер
LNB 3
DiSEqC mode - 1.2
DiSEqC 1.0 command - port C
Stored position 1 - 20 за всеки сателит различна

Ако сложа ключа след позиционера, какви ще са настройките?

yavor1 16-03-2020 18:07

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение524864)
И как се настройва?
В момента схемата е DiSEqC 4 порта, на първия 39е, на втория 36е, на третия позиционер yuri yp-3000dr и парабола 1,40 м. Само че много кабел трябва да се опъва.

На опупънатв настройките са:

39E
LNB 1
DiSEqC mode - 1.0
DiSEqC 1.0 command - port A

36E
LNB 2
DiSEqC mode - 1.0
DiSEqC 1.0 command - port B


Позиционер
LNB 3
DiSEqC mode - 1.2
DiSEqC 1.0 command - port C
Stored position 1 - 20 за всеки сателит различна

Ако сложа ключа след позиционера, какви ще са настройките?

Няма да има разлика,само ще икономисаш много кабели!

Олимпус 19-03-2020 15:37

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение524835)
Когато е disecq 4 се залага това

първи начин
режим на конфиг опростен
режим дисек А/B/C/D
порт А 19,2
порт Б 39
порт С нищо
порт Д нищо
задаване напрежение на 22 кhz да


втори начин
режим на конфиг разширен
сателит 19,2
лнб лнб1
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда A

режим на конфиг разширен
сателит 39
лнб лнб2
приоритет автоматично
дицек режим 1.0
тонербурст нито един
дисек команда B

това са двата верни начина


Благодаря ти,пробвах и двата начина и ефекта е същият. размених им местата и бавното превключване си остана на порт 2. най вероятно е порта или ключа.

спанополски 19-03-2020 20:08

Нека да споделя и аз моя опит за дайсек ключовете.Може да направя антиреклама ,но според мен по-важно е нещата да се изричат с истинските им имена за да бъдат предпазени другите потребители.В разстояние на 5 месеца ми горят два дайсека 8х1 и един 4х1,всичките ЕДИСОН.Длъжен съм да кажа,че продавачът беше коректен и ми смени и трите(единият даже не беше в гаранция),явно проблема е в производителя или може би съм имал лош късмет.За сравнение дасек от друг производител 4х1 ръждясал ,искривен пропит от влага и тотално скапан бачка без проблем вече 4_та година.

dzumba 20-03-2020 08:22

Цитирай:

Първоначално написано от Олимпус (Мнение524969)
бавното превключване си остана на порт 2

Тогава не използвай порт 2 или В, 39 го сложи на 3 или С,съответно и в настройките!

CITRON 20-03-2020 11:36

Цитирай:

Първоначално написано от братушка (Мнение524852)
Много зависи какъв дайсек. Всъщност мотор също е вид дайсек, в1.2 или 1.3.

Първия беше в1.0. Той може само да по Ттлучава команди, не пропуска команди през себе си за други. Когато после се появиха в1.1, в1.2... то в тях вече предвидиха възможност да пропускат през себе си команди за други дайсеци, вързани каскадно.
Не съм проверявал, но вероятно след дайсек 1.1 може да се върже и моторът. Но когато дайсекът е в1.0(2.0), то той само и единствено в края на верижката, след мотора.


Дайсек ключа за мотор обикновено е посочено ,че има мощност 400мА на входа или входовете. Вътре са по два управляващи транзистора в паралел. След Дайсек 1.0 също може да се свърже мотор.


Самите мотори работят на 5 волта, в тях има стабилизатор от 12 -18 на 5 в.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 13:32.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.