Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА БУЛСАТКОМ - Твоят дигитален свят (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Размазване на HD каналите на Булсатком (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=47682)

Стоян 07-07-2022 10:24

Размазване на HD каналите на Булсатком
 
Откривам нова тема с проблем при мен, за да не правим други теми излишно дълги.


Напоследък имам много странни проблеми с това, че най-вече каналите от ХД транспондерите на Булсатком по странен начин пикселизират и размазват картината, има и артефакти от предходния канал, ако се превключва. Понякога този проблем е по-рядък, друг път почти не става за гледане, напр. тази сутрин беше много зле.


Става дума за приемник Zgemma H7s, но и на дриймбокса се появява.


Сменени са всички кабели от десетте двойни конвертора към дисеците. Сменени са всички муфи. На 39Е е монтиран нов конвертор. Пробвах да сложа на тунер В, който също е сателитен, същата работа. Пробвах да изключвам някои от линиите на шеринга, пробвах да сложа по-стара версия на оскам. Нищо не дава траен и решителен резултат.


Този проблем остава с ХД каналите на Булсатком. Няма го при СД каналите (или поне не си личи), няма го при ХД каналите на другите спътници.


Кое е толкова специфично на ХД каналите на БСК, че само там да го има проблемът и на какво може да се дължи, за да го оправя?

spaice 07-07-2022 13:14

Какви са нивата на трнспондерите с ХД и на транспондерите със СД канали.
След като са сменени кабели, конвертор и ф-конектори, остава да елиминираш дйсек-а. Може самия дайсек, да е проблемен, а може и кабела от него до приемника.

Стоян 07-07-2022 13:44

На ХД транспондерите сигналът е около 13,5 дб, като закован е, не мърда.


И въпреки това картината маже. Ако са кабелите от дисек ключовете към приемниците (изглеждат добре, и те са със сменени конектори, от тия запечатващите), няма ли да маже и на други канали... Или и на двата дисека да са се развалили 2-рите портове. Факт е, че дисеците са доста стари, но работят. А сега след смяната на всички кабели и конектори превключването между портовете и свързаните към тях конвертори е светкавично.


И въпреки това ХД каналите на БСК мажат. Понякога повече, друг път по-малко, понякога няма проблем. :lol15:

spaice 07-07-2022 14:04

Аз бих пробвал с кабел директно от конвертора до единия приемник.
Може кабела да е ОК, а дайсека да прави белята. Двата транспондера с ХД са с над 70 мбита, докато другите са на по 40.
Предполагам си дал подходящия наклон на конвертора?

Стоян 07-07-2022 14:10

Цитирай:

Първоначално написано от spaice (Мнение576184)
Аз бих пробвал с кабел директно от конвертора до единия приемник.


Да, това е добра идея и няма да струва нищо. Ще имам предвид, когато се стигне до качване на покрива. Че е една шибня, не ми се говори.


Иначе смяната на кабелите и конекторите, както и на конвертора на 39Е бяха направени професионално и нямам съмнение. А и преди това си бяха проблемите, не възникнаха сега.

spaice 07-07-2022 15:01

Това, че монтажа някога е направен професионално не значи че и в момента е така.
Пак казавам за наклона на конвертора, проверете го чисто визуално.
Щом антената е на покрива и е кушия да се носи всичко горе, може да се ползва обикновен съединител и да се съедини кабела от конвертора директно с кабела надолу към приемника.
Повече информация може да даде повече идеи:
На каква антена е конвертора?

Самостоятелно или мултифиийд?
Някакви препятствия (дървета) в посоката към 39Е?
Някой блок с антени в посоката към 39Е?
Някакви други (несателитни) антени на близо до антената?

Mediadigital 07-07-2022 15:23

Цитирай:

Първоначално написано от Стоян (Мнение576182)
На ХД транспондерите сигналът е около 13,5 дб, като закован е, не мърда.


И въпреки това картината маже. Ако са кабелите от дисек ключовете към приемниците (изглеждат добре, и те са със сменени конектори, от тия запечатващите), няма ли да маже и на други канали... Или и на двата дисека да са се развалили 2-рите портове. Факт е, че дисеците са доста стари, но работят. А сега след смяната на всички кабели и конектори превключването между портовете и свързаните към тях конвертори е светкавично.


И въпреки това ХД каналите на БСК мажат. Понякога повече, друг път по-малко, понякога няма проблем. :lol15:








Ако си с операторски приемник тези децибели 13.5 реално са 7.2-8.0 което е слабо ..

операторския приемник трябва да ти дава 18.5 което се равнява на реални 11.8-12.4 :lol15::lol15::lol15:

spaice 07-07-2022 15:32

Писал е че има Zgemma и Dreambox.

жоркин29 07-07-2022 15:32

13.5дб на операторския не е 7дб на друг приемник.То ако е на 7 няма да пропука изобщо като прага е 9.5 на dvbs-2/8psk 5/6.

Изпратено от моят SM-A225F с помощта на Tapatalk

Стоян 07-07-2022 16:32

Антените се намират на покрива на 15-етажен блок. Няма никакви препятствия. Монтажите са чисто нови, обновени. Конверторът на 39Е е на мултифийд с 45/46.


Ще имам предвид пробите без дисек, но това не може да стане веднага, защото не е толкова лесен достъпът.


Дотогава приемем и други идеи за това къде може да е проблемът. Благодаря на отзовалите се.

oldgraf 07-07-2022 17:10

Пробвай с един захарин как е. Твой или на приятел...

111111 07-07-2022 17:43

Вчера битрейта на Love Nature удряше 2 мегабита и картината сечеше
обикновено скоростта е над 5 като държи около 5,6 мегабита

Стоян 07-07-2022 18:57

Смених в приемника Скорост на обновяване от 60 хц на мулти и засега тези артефакти престанаха. Не знам каква връзка има, може да е случайно съвпадение.

Ако пак се появят, ще пробвам да глдам през приложението dreamplayer TV, да видим там дали ще ги има.

Стоян 08-07-2022 06:44

Както беше лесно да се предположи, проблемът не е в опресняването. :hammer:

Проблемите идват от пълната внезапна загуба на сигнала и възстановяването му. И на двата приемника. Изглежда има и разлика дали се гледа един и същ транспондер, даже дали единият приемник е вкл. или не.

Двойният конвертор е нов Megasat и засега го изкл. да е проблемен.

Тъй като подобна попара съм ял преди години, първо ще бъдат сменени кабелите от дисеците към приемниците. При общата реновация неотдавна те не бяха сменени и поради това са първите заподозрени.

Стоян 08-07-2022 09:39

Между другото, има и нов заподозрян - адапторът на дрийма, тъй като рязката загуба на сигнал е именно при него, поне така беше рано сутринта. Сега сложих друг адаптор, да видим.

dzumba 08-07-2022 12:44

Я виж ютията на комшийката!!!
Като не виждаш изход ,ползвай жокер 50/50!
На покрива има ли друга булсатска антена?

oldman 08-07-2022 13:21

Не, че знам много, ама да не би да имаш случайно до приемника 3G рутер?

Стоян 08-07-2022 13:32

Достъпът до покрива не е лесен, дори бих казал, че е труден за сам човек. Затова нямам възможност ей-така да се кача и да започна с проверките при антените. На покрива, където са моите антени, няма други антени, няма друга антена на БСК.



Много по-лесно засега е да видя при приемниците дали нещо не е наред. И затова правя разни експерименти у нас. Като не помогнат, ще се ходи на покрива, но не става веднага. Тази сутрин се замислих, че може да има и ел. проблем и затова смених адаптора на дрийма, че имах друг под ръка. През годините се е случвало такива адаптори да се повреждат.



У нас няма 3Г или друг по-особен рутер, имам рутер от първата серия на TP 1043 ND или подобно.

dzumba 08-07-2022 15:56

Значи, проблема е 100% при антените!
Конверторът на 39Е е на мултифийд с 45/46.
Колко антени,конфигурации,централен конвертор?

Стоян 08-07-2022 16:17

Какво общо могат да имат другите антени и техните конвертори? Този проблем го има само на ХД транспондерите на БСК. Там сигналът се оказва, че много играе, без да става ясно защо от пръв поглед.


Антената там е с център 39, има и 45/46. Другите осем конвертора са разпръснати по няколко други антени, има на 42Е, после още няколко и така чак до 30 запад. Всички си фиксирани.


От 39Е (нов Мегасат конвертор) кабелите влизат във входове 2 на два 10х дисек ключа (амико, ветерани). Нищо чак толкова сложно и невероятно няма. Сменени с нови са всички кабели и конектори от конверторите към дисек ключовете. Дисек ключовете превкл. изкл. бързо, без замисляне, без да присветва в жълто буквата на тунера. Никога не е работило толкова добре и бързо.



И при цялата тая постановка ХД транспондерите (особено този с БТВ ХД) БСК нещо губят сигнал понякога. И от там картината на тези канали се размазва. И понеже са ХД това се вижда изкл. лесно.


Тези дефекти ги няма при нито един друг конвертор, на нито един от двата приемника.

dzumba 08-07-2022 17:29

Ами щом те питам,значи има значение!
Търсиме опция за промяна,може да се наложи,задължително смяна на конвертора с друг модел или антената за 42 да се врътне в 39 и да се разменят кабелите за проба! Щом го има след два дисека,с различни кабели,на два различни приемника,значи проблема е преди дисеците,остава конвертора и мястото на антената!
Кабелите след дисеците,до приемниците ,с каква дължина са,цели ли са,муфи по трасетата,какви конектори ползваш,има тенекиени,които след два месеца окисляване,правят точно това!

Стоян 08-07-2022 18:57

Да, ясно, ще има игра с конвертора, дисеците и кабелите след тях. Тези кабели са дълги, тръгват от покрива и стигат няколко етажа по-надолу. По тях има по една муфа пред терасата, които наскоро също бяха подновени с капсуловани ф-конектори.

Въпросът ще се решава малко по-нататък. Преди това ще пробвам един от приемниците на друг адрес, където ми предстои ваканция. И след това ще се търси решението.

янис 08-07-2022 19:22

Цитирай:

Първоначално написано от жоркин29 (Мнение576189)
13.5дб на операторския не е 7дб на друг приемник.То ако е на 7 няма да пропука изобщо като прага е 9.5 на dvbs-2/8psk 5/6.

Изпратено от моят SM-A225F с помощта на Tapatalk

Ей,Жоре много си в час с тия транспондери.Евала.Затапваш ги,разбира се кой колко разбира.

Мартинския 08-07-2022 20:57

Понеже казваш има муфи, на 16Е излизат ли всички хърватски арени? Като бях с лентов кабел имах същите проблеми с някои тп по дъгата при много по-къс кабел.

Стоян 09-07-2022 07:02

Отскоро имам и 16Е, хващам 9 хърв. Арена Спорт. Най-силният е 1 със сигнал над 16,5 дб (при гъста облачност в момента), най-слаб изглежда е 7 със сигнал 12+ дб.

При тази облачност сигналът на БСК падна и СД са 13+, докато ХД са 12,8 и маже яко. И отново на дрийма има рязка загуба на сигнал и изкл. на Lock. Изглежда нещо с конверторът не е наред. Ще има инспекция.

dzumba 09-07-2022 10:49

Нещо не обясняваш,какво точно си правил! Имало е друг и ти си го подменил с някакъв Мегасат,преди имало ли е проблем?

Стоян 09-07-2022 15:06

Да, конверторът преди беше Инверто. Когато бяха сменени всички кабели от конверторите два конвертори бяха сменени - на 19Е и на 39Е. Обаче конвертор Мегасат на 19Е вадеше доста по-слаб сигнал от инверто и след няколко дни върнах стария конвертор.

На 39Е оставихме мегасат. Обаче почнаха тези проблеми. И преди имаше такива, но тогава и кабелите бяха стари и го отдавах на това. Но сега кабелите са нови. И тоя конвертор почва да ме съмнява. Такъв не работеше добре и на 19Е и беше разкаран.

Пресканирах двете честоти, подмених каналите в букетите с новите версии. Да видим.

manqka 09-07-2022 23:10

Цитирай:

Първоначално написано от Стоян (Мнение576257)
Да, конверторът преди беше Инверто. Когато бяха сменени всички кабели от конверторите два конвертори бяха сменени - на 19Е и на 39Е. Обаче конвертор Мегасат на 19Е вадеше доста по-слаб сигнал от инверто и след няколко дни върнах стария конвертор.

На 39Е оставихме мегасат. Обаче почнаха тези проблеми. И преди имаше такива, но тогава и кабелите бяха стари и го отдавах на това. Но сега кабелите са нови. И тоя конвертор почва да ме съмнява. Такъв не работеше добре и на 19Е и беше разкаран.

Пресканирах двете честоти, подмених каналите в букетите с новите версии. Да видим.

Смени конвертора. Махай го тоя измисления мегасат...
Върни си пак инвертото , или сложи вектор , конвертор.
И аз имам същия проблем със транспондера на БТВ ХД-то... , Транспондера варира. Но на единия приемник не ми насича картината , но на втория приемник , още повече пада сигнала , и пикселизира. Но не винаги е така на втория приемник. Сигнала минава през четворен сплитер , и от самия сплитер губи леко сигнал...
И аз съм със център 39Е , мултифийд със 45Е/46Е
Купих един двоен КИТАЙЧОК конвертор от Алито , но нещо не ми харесва този двоен конвертор...
Преди бях със Вектор , конвертор , нямах този проблем със двата приемника. Особено със втория , който минава през сплитера. Обмислям да взимам един двоен мултифийд държач , и да слагам два вектора , и си решавам проблема... Много добре работят тези вектор , и дицибелите достигат до 15.50 на 60см. Антена , на транспондера за битивито хд-то.
Сега съм със 80см. Мулти съм я направил.
Но всичко е от бъгавите конвертори.
Не е от кабелите , дори от Ф-конекторите.
Лично изпитано...

ОгиАЛ 10-07-2022 01:19

И на мен нещо ми маже тези дни, ама като ги пускам от формула на формула... Сигнала чезне нещо.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

manqka 10-07-2022 01:30

Цитирай:

Първоначално написано от ОгиАЛ (Мнение576298)
И на мен нещо ми маже тези дни, ама като ги пускам от формула на формула... Сигнала чезне нещо.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Хм... Аз забелязох , тука от седмица и нещо , да прави така със насичането , и варирането на самия транспондер на HD канала на BTV-HD и като цяло на този транспондер.
Два пъти се качвах на покрива да си връткам конвертора , да донаточа сигнала.
Или проблема е от Булята , или от конвертора.
Ще сменям конвертора , и ще видя как ще е...

dzumba 10-07-2022 08:02

Цитирай:

Първоначално написано от manqka (Мнение576301)
Хм...
Ще .... , и ще видя как ще е...

Маняче,айде виж как е,направи задълбочен анализ,наточи сигнала на вариращия транспондер и тогава давай насоки,само че в БГмама и съм сигурен,че и там ще падне смях,след лично изпитаното!

Стоян 10-07-2022 08:53

Поне при мен проблемът не е постоянен. Понякога е много зле, друг път изчезва и всичко е гладко. И когато си помисля Ето, оправи се, пак се почва.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 12:59.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.