Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Стайна или външна антена. (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=28112)

певеца73 15-03-2013 09:48

Стайна или външна антена.
 
Здравейте,опитвам се да хвана сигнал с вътрешна антена филипс-sdv6120/10-и не мога дахвана нищо,нито аналогова нито цифрова.Тази антена я взех от приятел да пробвам,дали ще хвана сигнал със стайна ант. или да купувам външна.Телевизора е самсунг д6000,а предавателя от кулата в плевен е на около 25 километра.Кажете ще стане ли със стайна антена или не.Дали ми трябва по-мощна стайна антена.

Атлантик 15-03-2013 10:30

Не мога да кажа със сигурност какво ти трябва, но ето една идея по какво да се ориентираш.

Като правило цифрова ефирна телевизия би следвало да се приема на места, на които може да се приема и аналогов сигнал. Т.е. провери там където си, може ли да се приема аналогов? За целта, ако нямаш на разположение антена за дециметровия обхват, може и да импровизираш със стар симетричен кабел или коаксиален. Вземаш няколко метра дължина, в края го разцепваш ок. 15-20 см и двата края ти раздалечаваш в срещуположни посоки в една линия. След което вдигаш или закачаш кабела високо, и леко въртиш раздалечените краища, за да видиш приема ли се нещо. Ако приемаш аналоговия сигнал, би следвало да приемаш и цифров.

Опитай и стайна антена за цифрова тв, която е с усилвател. За целта трябва декодера ти да поддържа Active antenna, обичайно подавайки 5 V през коаксиалния вход. Трябва доста да се внимава и да се чете, че разните спецификации и стандарти на приемници и антени определено създават бъркотия...

Наслука!

bokarium 15-03-2013 10:31

Щом си на такова разстояние от предавателя , е може би по добре външна активна антена с вграден усилвател. При мен положението е по добро , аз съм от Варна жвиея близко до предавателя, и при мен всичко върви и със стайна антена , тя се състои само от дипол без усилвател е , и качеството е перфектно.

певеца73 15-03-2013 10:41

Аз използвам тунера на телев. а антената има адаптер за захранване.

dodo_pv 15-03-2013 10:51

Сам си се убедил, че със стайна антена работата не става. Освен, ако не си сгрешил нещо при тестовете. 25 км. е голямо отстояние от предавателя за стайна антена, особено ако си в гъсто населен район. Аз бих заложил на външна антена за стабилен сигнал.

moreg 15-03-2013 11:16

Да попитам някой от София хваща ли стабилен сигнал от цифровата тв със стайната антена от снимката, телевизора е с вграден тунер mpeg4 и в момента само с коаксиален кабел без антена хваща 4 ри канала TV7 Nova, BTV, News 7
Продават тук в практикер за 3.50 лв. тази антена http://store.picbg.net/thumb/36/5C/0650598bd4ad365c.jpg
и се чудя ако я купя ще си хвърля парите на вятъра и ще си купя друга после или ще хване и останалите канали от цифровата;;601 може ли някой от София да ми каже хваща ли нещо с такава антена?

ПоповП 15-03-2013 11:56

@ певеца 73:

Външна! Продават се и с вграден усилвател за ок.20лв. Ще може да опиташ и по-далечни приеми.

BOBIKAT 15-03-2013 14:02

Цитирай:

Първоначално написано от певеца73 (Мнение234761)
Здравейте,опитвам се да хвана сигнал с вътрешна антена филипс-sdv6120/10-и не мога дахвана нищо,нито аналогова нито цифрова.Тази антена я взех от приятел да пробвам,дали ще хвана сигнал със стайна ант. или да купувам външна.Телевизора е самсунг д6000,а предавателя от кулата в плевен е на около 25 километра.Кажете ще стане ли със стайна антена или не.Дали ми трябва по-мощна стайна антена.

Еми при нас кулата е на 120 км по шосе, а по въздух сигурно 50-70 и както писах в един пост, гледам цифровата само с антената от уредбата за дълги вълни. И то на 2 м от телевизора при това с вътрешна изолация фибран 3.5 см.
П.С. А. имах и една антена, подобна на тази от снимката по-горе, но тя само ми се пречкаше и не вадеше никаква картина и замина в коша.

dodo_pv 15-03-2013 14:27

Дългото си е дълго, Боби :;803

ПоповП 15-03-2013 14:51

Цитирай:

Първоначално написано от BOBIKAT (Мнение234836)
Еми при нас кулата е на 120 км по шосе, а по въздух сигурно 50-70 и както писах в един пост, гледам цифровата само с антената от уредбата за дълги вълни. И то на 2 м от телевизора при това с вътрешна изолация фибран 3.5 см.
П.С. А. имах и една антена, подобна на тази от снимката по-горе, но тя само ми се пречкаше и не вадеше никаква картина и замина в коша.

Една "малка" подробност - само че сте на съвсем различни места с питащия колега(сила на сигнала вън и вътре).
Сигналът не криволичи по пътища, преценява се по пряка линия;;650


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 21:37.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.