Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Избор на DVB-T антена (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=27848)

om63 13-09-2014 21:37

Цитирай:

Първоначално написано от Антенка (Мнение335631)
Колегата,който искаше да му звъня ми затвори,защото нареках самоделката " ТЕЛЕНА АНТЕНА"
Ами да колега ... ТЕЛЕНА АНТЕНА Е !!!
Ти ако искаш я наричай свещенния граал.
Ако има други потребители,който са наясно или са ползвали въпростните антени за ,който питам да дадът съвет коя да взема вместо НЕО то.

Поздрави!

Всъщност сте прав - телена е! Тел е народното наименование на проводник. А тя е именно проводникова антена. Руснаците я наричат зигзагообразная проволочная.
Относно наименованията - не е граал - антена на Харченко е :)

Единственото допълние, което е коректно да се направи е, че за разлика от Вашата фабрична - телената работи. На 3 телевизора у нас. и на още 6-7 на мои познати.
Относно затварянето на телефона - просто ми изчезна желанието да помогна персонално на Вас. Иначе ако проследите темата си или личните си съобщения ще разберете, че имах такова и то доста сериозно. Ако приемате изобщо съвети извън антената - не говорете на ти с непознати хора - говори лошо за Вас.
Бях си наумил просто да Ви дам за проба едната и да Ви я подаря ако работеше. Не ми коства нищо, защото се прави за около 1 час и струва както казах около 5 лв. Но ми се изпари изведнъж желанието.
Имайте нужното уважение към човек, който наистина има желание да помогне - не са много. И още 2 ако не е много нахално - правилното изписване на глагола е "нарекОх" и не се пише "въпросТните", а "въпросните" и "дадАт" вместо "дадЪт". Сред правилата на форума е да се ползва български език.
Ако ще си купувате готова следваща пак Ви препоръчвам да избягвате техномаркет и технополис. Хората с електронни магазини тук например предлагат не лоши стайни антени.
Хубава вечер и благодаря за вниманието.

moreg 13-09-2014 21:41

http://www.technomarket.bg/products/...na-antena-36db
вземи си тая, при един приятел работи отлично с нея

Глаголица 30-09-2014 18:41

Здравейте!

каква антена бихте ми препоръчали за прием на разстояние 26 км (според гугъл земя) от предавателя в Боровец? аз съм на около 1030 надморска, има една-две съседни къщи по лининия на предавателя.

транзистор 30-09-2014 19:10

Тази е разкошна:
http://*************/terrestrial-tv/l...odic-15db.html

Глаголица 30-09-2014 19:13

даже и цената ѝ е добра :)

благодаря

Йовчо Димов 30-09-2014 19:39

1Прикачено(и)
Практиката навсякъде е показала че логопериодичната антена има най-голямо усилване при най-голяма лента . Муксовете започват от около 500 Мхз и завършват докъм 770 . Това са към 250 Мхз грубо в която трябва да имате "усилване на антената" . Това впрочем е стесняване на диаграмата или с други думи ъглите на приемане. Така се получава по-малък ъгъл и "усилването" нараства. Избираш за външна антена логопериодичната . Относно ромбовете - това са си 3 децибела . Зад тях на определено разстояние се поставя рефлектор и усилването скача на 6 децибела. Така или иначе до 15 както я дават онази логопериодика има още много . Но в определени моменти и ромбовете помагат стига да са също изнесени навън.

Като на снимката - само че тази е за 2.4 GHz .

Brian 30-09-2014 21:11

Практиката нещо ти е закуцала. Няколко децибела може да ги добавиш и с усилвател стига антената ти да е с голямо затихване :worry: А сети се какво имам предвид ;;573

om63 30-09-2014 22:26

Цитирай:

Първоначално написано от Йовчо Димов (Мнение338054)
Практиката навсякъде е показала че логопериодичната антена има най-голямо усилване при най-голяма лента . Муксовете започват от около 500 Мхз и завършват докъм 770 . Това са към 250 Мхз грубо в която трябва да имате "усилване на антената" . Това впрочем е стесняване на диаграмата или с други думи ъглите на приемане. Така се получава по-малък ъгъл и "усилването" нараства. Избираш за външна антена логопериодичната . Относно ромбовете - това са си 3 децибела . Зад тях на определено разстояние се поставя рефлектор и усилването скача на 6 децибела. Така или иначе до 15 както я дават онази логопериодика има още много . Но в определени моменти и ромбовете помагат стига да са също изнесени навън.

Като на снимката - само че тази е за 2.4 GHz .

Мхм.. и теорията също.
Относно ромбовете - това не е ромбична, а зигзагообразна антена. Ромбичната е друга. Също никак не е лоша. Но така или иначе е в класа на рамковите. Та г-н Ротхамел смята че с рефлектор усилването на зигзагообразната може да достигне 9 dB. Изобщо тези антенки са готини за самостоятелна изработка. По-лесно се правят от логопериодичните. Разбира се отстъпват на усилване и насоченост. Макар че една четворка синфазни зигита.... Ама ако ще се правят магии с правени антени - истината е Грей-Ховърмана. Събра ми очите на първа итерация. Малко е пипкава за правене обаче :)
А с онова на снимката, ползвано като облъчвател на булсатска тава съм правил 7 км целогодишна връзка. Вярно, че не е калифорния ама и не струваше тия пари навремето :) Сума народ ме бъзикаше, че съм слагал сателитната чиния наопаки :)

ПоповП 01-10-2014 10:19

Глаголица, добре е да дадеш географските си координати за да се види релефа, оттам има ли или не пряка видимост към предавателя за да се преценява каква да е антената. По принцип логопериодичната би могла да ти свърши работа без/или с усилвател(тази по-горе предлаганата 24 елементна дава значително подобряване приема с добавяне на линеен усилвател за UHF диапазона - 12лв в Конрад/Steinberger магазините, но при наличие на 5V от декодера или ТВ-то, или независимо външно захранване).

Глаголица 02-10-2014 09:10

Цитирай:

Първоначално написано от транзистор (Мнение338048)

В същност тая на снимката не е ли с повече от 28 елемента или аз нещо бъркам в броенето? Питам защото се питам дали това на снимката отговаря на това, което реално предлагат.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 03:59.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.