Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Дъра-Бъра (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=53)
-   -   ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп" (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=42604)

valseat 10-07-2017 14:53

ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"
 
ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"
Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като "Вайбър", "Фейсбук Месинджър", "УатсАп", "Скайп" и др. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства, е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата, инвормира "Сега".

От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп. Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се ползва и без съд.

Купената програма има множество функции, става ясно от документацията. Сред тях са "извличане, визуализиране и анализ на получени и изпратени имейли, получени и изпратени съобщения от приложения за незабавни съобщения като "Вайбър", "Скайп", "УатсАп", "Фейсбук Месинджър", "Уичат", "Лайн", "КакаоТолк", "Кик Месинджър" и др." Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функции са показване и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове.

В документацията е посочено, че софтуерът трябва да може да анализира над 10 хил. разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните видове техника - мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), преносими музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата трябва да има функция за "физическо и логическо копиране на данни от мобилни устройства".

Търгът е обявен в началото на годината и е приключен преди десетина дни. За продукта са платени близо 18 хил. лв. без ДДС. Парите идват по линия на Норвежкия финансов механизъм по проекта "Съвместни усилия за борба с трансграничната организирана престъпност".

На търга се е явила само една фирма, става ясно от документацията. Тя е доставила продукта Oxygen Forensic Analyst, за който е единственият официален представител в България. Търговското дружество е посочено като дистрибутор на официалния сайт на компанията производител, която се намира в САЩ.

Какво предстои у нас, може да се съди по случващото се в Западна Европа. В Германия например официално бяха разширени правомощията на следователите да инсталират шпионски софтуер в мобилните телефони и компютрите на заподозрени в различни престъпления, за да получат достъп до данни в криптирани съобщения. В петък германският Бундестаг прие нов закон, който разширява правомощията на властите да шпионират съдържанието на криптирани услуги за съобщения като WhatsApp и Skype. Досега това важеше само за заподозрени терористи, но вече обхваща и престъпления като укриване на доходи и компютърни измами. Властите отдавна имат достъп до данни от телефонни разговори и кратки съобщения, но не съществуваха ясни регулации по отношение на чат приложенията.

http://daniivanov.blogspot.bg/

Корифеите на милиционерската мисъл – бопаджиите НЯМА КАК ДА ВИ ПОДСЛУШВАТ И ДА ВИ СЛЕДЯТ ПО „Вайбър“, „Фейсбук Месинджър“, „УатсАп“, „Скайп“ и прочие, защото НЯМА ДА ПРИХВАЩАТ, А ЩЕ ИЗВЛИЧАТ, Т.Е. ТРЯБВА ДА РАЗПОЛАГАТ ФИЗИЧЕСКИ, В РЪЦЕТЕ СИ, С МОБИЛНОТО ВИ УСТРОЙСТВО – ТЕЛЕФОН, ТАБЛЕТ И ПРОЧИЕ!

Уникално умните бопаджии ще трябва да държат в ръката си физически вашия телефонен апарат, за да разбиват пароли и да ровичкат.

Така че, пазете си устройствата.

Апропо, има толкова хакерски програми, далеч по-стойностни по отношение на мобилните приложения, че даже не бе необходимо бопаджиите да правят „обществена поръчка“. И без това ползват хакерчетата си агенти да „пробиват“ тия, които са им неудобни. Ей тъй на, за да си пишат после „рапортите“ с „оперативна информация“. Щото в съда цялата тая дунанма дикиш не хваща никакъв!

http://afera.bg/%D0%B3%D0%B4%D0%B1%D...%8A%D1%80.html

valseat 10-07-2017 16:28

Не се връзвайте. ГДБОП не може да шпионира месинджърите

10 Юли 2017

Вени Марковски

Днес медиите пак пламнаха, пак с новина, която е “сензационна”, “шокираща”, направо - бомба. Главната дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) била закупила “шпионски софтуер”, с който “ще може да събира данни от най-популярните мобилни приложения за комуникация като Viber, Skype, Facebook Messenger, WhatsApp”. Забелязах, че партенката се споделя и от хора, които не би трябвало да я споделят, но явно са жертва на сензацията.

Истината е, че така описаният и закупен от ГДБОП софтуер не може да “шпионира” и да събира данни от тези мобилни приложения.

Софтуерът* позволява само да се анализират бази данни - съобщения, поща, история на посетените през браузъра сайтове, данни за потребителя и т.н., но само ако телефонът е отключен. Т.е., ако в ГДБОП попадне нечий iPhone 7, например, те няма да могат да влязат в него, ако той е заключен с парола.

Преди година ФБР плати** $ 900,000, за да получи достъп до телефона на терориста от Сан Бернардино. Но този телефон беше iPhone 5c, със старата операционна система iOS 9. С помощта на получения срещу тази сума софтуер щатските агенти вече могат да влязат във всеки от тези телефони.

Но и този софтуер не им дава възможност да следят в реално време какво си пишат хората през съответните месинджъри, които използват криптиране на връзката “от началото до края”.

В приложения като WhatsApp и Signal това криптиране е по даденост. В други приложения има избор дали съобщението да е криптирано или не. Освен това, в Signal, напримерм, има функция за изтриване на изпратените съобщения, така че от тях няма да остане и следа.

Така че - спокойно, не се връзвайте и си ползвайте месинджърите.

Използвам случая, за да ви предупредя да имате едно наум: когато изтривате снимки, текстове, съобщения и т.н. от телефоните или компютрите си, те в действителност не са изтрити, а само не ги виждате на екрана си.

Много често си стоят в паметта, докато мястото, което заемат, не потрябва за някой друг файл - снимка, програма и т.н.

Изтриват ги само приложения, които са специално създадени с цел наистина да трият, а не само да премахват от екрана съобщението за наличие на файла.

В някои спецслужби, когато трябва да бракуват някой твърд диск, например, не просто изтриват файловете, а форматират диска, при това из основи (а не quick format!) и не един път, а няколко пъти, след което го унищожават физически, разбивайки го на парчета.

http://e-vestnik.bg/26740/ne-se-vraz...mesindzharite/

111111 10-07-2017 16:49

Я ми кажете къде се хоства Вайбър?
къде се оплаквате за бъгове в таз програма?

От самото си създаване се хоства от операторите и пари от там текат

taewu 10-07-2017 22:28

по нова казаха,че телефона трябва да е при тях ... дистанционно не можело ..:hammer:

Виктор 10-07-2017 22:32

И, за какво е на ченгетата да бият барабана? :) Или, плашиш ми Гано говедата! :worry:

mistreated 11-07-2017 08:44

Как за какво - да се оправдаят "едни пари" дадени за поръчката!

CITRON 11-07-2017 12:44

Цитирай:

Първоначално написано от mistreated (Мнение456411)
Как за какво - да се оправдаят "едни пари" дадени за поръчката!

Не си прав! Това е полезно покупка и е като КАМА, Върши работа и за мръсна и за чиста работа. Трябва да се работи в тази посока, защото има още хора които смятат, че са анонимни и ръсят глупости в нета но това не е така и се търсят програми за доказателствен материал.
Мобилното радио устройство е чист тракер.

Глаголица 12-07-2017 00:39

Цитирай:

Първоначално написано от valseat (Мнение456330)
в Signal, напримерм, има функция за изтриване на изпратените съобщения, така че от тях няма да остане и следа.

BlackBerry Messenger има инкогнито режим, който не запазва съобщенията и разговорът се трие в момента, в който се затвори.

В крайна сметка нищо сигурно нема. Сред джихадистите е много популярно приложението на Дуров (създателя на ВКонтакте) „Телеграм“, но при нужда властите във Франция получиха съдействие. В Иран също е/беше много популярно, а там хората имат какво да крият от властите, но се появиха съобщения, че „Телеграм“ сътрудничи на правителството.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 13:30.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.