Виж само едно мнение
  #1  
Стар 01-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,814
Благодари: 1,287
Получил благодарност:
4,812 пъти в 3,010 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране Ремонт на магнетрон

Преди няколко дни ми дефектира микровълновата печка.Печката е неръждавейка от вън и вътре, има и нагреватели, не е гаранционна , но е малко използвана
При дефектоването установих изгорял високоволтов предпазител ~0.7А.
Шунтирах с жичка от многожилен проводник, но пак дефектира.
При по-задълбочена проверка установих проблем с магнетрона, наличие на пробив в проходните кондензатори . Проверката е елементарна по тази схема:




Магнетрона е на 100-200 часа, външно е като нов, направо ме хвана яд, защото си спомних че за магнетроните им трябва около 2-3000 часа наработка за да влязат в нормален режим ( това за радиолокационните станции ) , ама все си е магнетрон .
Разрових се из форумите и намерих различни решения, но или свързани с намиране на стар магнетрон, или с доста преработвене на магнетрона, основната идея бе смяна на магнетрона, а най-често покупка на нова печка. Естествено намерих магнетрон за ~40лв , но ме дразни идеята нов магнетрон да сменям заради 2 проходни кондензатора, а и не бях сигурен че е само това проблема. Имайки си на идея какво представляват проходните кондензатори, реших да преработя магнетрона, като премахна планката, крепяща куплунга и изпълняваща роля на закорпусяване проходните кондензатори.
Ефекта е положителен, магнетрона работи нормално, дори се увеличи полезната мощност, т.к. няма загуби през проходните кондензатори ( колкото и малки да са те ), не съм отчел смущения на WIFI мрежата и телевизионния прием . Eто какво се получава :



Мисля, че споделената информация ще е полезна на потребители, срещнали се с такъв проблем,все пак не е чушкопека на Коко-Варна

Последно редактирано от yavor1 : 01-12-2015 на 18:27
Отговори с цитат
Следните потребители (4) благодарят на yavor1 за този полезен пост
dodro (01-12-2015), dsc (02-12-2015), Адвосат (04-12-2015), Момчил Минков (01-12-2015)