The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > Домашен майстор

Домашен майстор Форум в който разбиращите от електроника могат да споделят своя опит

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 01-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,801
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,805 пъти в 3,007 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране Ремонт на магнетрон

Преди няколко дни ми дефектира микровълновата печка.Печката е неръждавейка от вън и вътре, има и нагреватели, не е гаранционна , но е малко използвана
При дефектоването установих изгорял високоволтов предпазител ~0.7А.
Шунтирах с жичка от многожилен проводник, но пак дефектира.
При по-задълбочена проверка установих проблем с магнетрона, наличие на пробив в проходните кондензатори . Проверката е елементарна по тази схема:




Магнетрона е на 100-200 часа, външно е като нов, направо ме хвана яд, защото си спомних че за магнетроните им трябва около 2-3000 часа наработка за да влязат в нормален режим ( това за радиолокационните станции ) , ама все си е магнетрон .
Разрових се из форумите и намерих различни решения, но или свързани с намиране на стар магнетрон, или с доста преработвене на магнетрона, основната идея бе смяна на магнетрона, а най-често покупка на нова печка. Естествено намерих магнетрон за ~40лв , но ме дразни идеята нов магнетрон да сменям заради 2 проходни кондензатора, а и не бях сигурен че е само това проблема. Имайки си на идея какво представляват проходните кондензатори, реших да преработя магнетрона, като премахна планката, крепяща куплунга и изпълняваща роля на закорпусяване проходните кондензатори.
Ефекта е положителен, магнетрона работи нормално, дори се увеличи полезната мощност, т.к. няма загуби през проходните кондензатори ( колкото и малки да са те ), не съм отчел смущения на WIFI мрежата и телевизионния прием . Eто какво се получава :



Мисля, че споделената информация ще е полезна на потребители, срещнали се с такъв проблем,все пак не е чушкопека на Коко-Варна

Последно редактирано от yavor1 : 01-12-2015 на 19:27
Отговори с цитат
Следните потребители (4) благодарят на yavor1 за този полезен пост
dodro (01-12-2015), dsc (02-12-2015), Адвосат (04-12-2015), Момчил Минков (01-12-2015)
  #2  
Стар 01-12-2015
Аватара на Момчил Минков
Момчил Минков Момчил Минков не е на линия
от Шумен
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: Шумен
Мнения: 1,220
Благодари: 287
Получил благодарност:
250 пъти в 202 поста
Сваляния: 99
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Браво Явка, Аз също ремонтирах, но при мен не беше самия магнетрон, а "шапката" на антената (е, пак магнетрона де). От сервиз - приятел ми даде друга "шапка" и ми каза, че това се получавало от омазняване. Смених и слюдата пред антената. Казах ми с шкурка (много финна), да излъскам всичко до блясък ( антената, "шапката" преди да я сложа и камерката в която се подвизава антената). В камерката имаше точки от прехвърляне на искра. Излъсках всичко, смених шапката, смених слюдата и най-важно - купих си капак - да не пръска. А и жената се научи да я чисти по често отвътре. Но когато има капак, чистене почти не се налага. Капака е един пластмасово-найлонов похлупак, който се слага върху храна която пръска. Силно го препоръчвам на всеки. И най-важно, наблюдавайте слюдата да не е мазна. При мен от искри ли не знам от какво, там където е слюдата (и по точно камерката пред антената на магнетрона, беше светвала в червено - от нагряване, като започваше да се чува силно чаткане като от искра)
__________________
____|_______|_Удряй_|_______|_______|_
|_______|_______|главата|_______|______
____|_______|_______|си_тук_|_______|__
Отговори с цитат
  #3  
Стар 01-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,801
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,805 пъти в 3,007 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Капачки за магнетрона се правят от електролитни кондезатори и се получават добре, така поне пишат по форумите
Или Медна тапа за парно - 0.99 лв от Практикер

Последно редактирано от yavor1 : 01-12-2015 на 20:42
Отговори с цитат
  #4  
Стар 02-12-2015
Аватара на dodo_pv
dodo_pv dodo_pv не е на линия
No Brain, No Pain
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Пловдив
Мнения: 2,419
Благодари: 850
Получил благодарност:
852 пъти в 548 поста
Сваляния: 69
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Яворе, смени и високоволтовия диод. той не се замерва с обикновен мултицет, но със сигурност е заминал, щом са пробили проходните кондензатори. Струва около 6 лева из магазините.
__________________
ЕКЗОРСИСТ
Отговори с цитат
  #5  
Стар 02-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,801
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,805 пъти в 3,007 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dodo_pv Вижте мненията
Яворе, смени и високоволтовия диод. той не се замерва с обикновен мултицет, но със сигурност е заминал, щом са пробили проходните кондензатори. Струва около 6 лева из магазините.
Eстествено, че съм го проверил,не че нямам такива диоди, но имам под ръка ~220V
Проблема бе единствено проверката високото на трафа , поради което преработих магнетрона и проверих в действие
Отговори с цитат
  #6  
Стар 02-12-2015
Аватара на Brian
Brian Brian не е на линия
Big Brain Big Pain
 

Дата на присъединяване: Mar 2011
Местоположение: Пловдив
Мнения: 3,703
Благодари: 297
Получил благодарност:
870 пъти в 552 поста
Сваляния: 45
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Аз ползвам тефлонова лента за водопровод за изолация. Обаче това, което си направил е недопустимо! Тази дупка дето си я отворил стриймва на талази ЕМИ Но важното е на теб да ти е добре
__________________
Отговори с цитат
  #7  
Стар 02-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,801
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,805 пъти в 3,007 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Къде ще ги стриймва, нали цялата е екранирана, да не споменавам, че антената е от другата страна, то по тази логика и през тефлоновата лента ще стриймва , а ако излъчва в обратна посока , баси кпд-то
Отговори с цитат
  #8  
Стар 02-12-2015
Аватара на gentu
gentu gentu е на линия
Старото (куче)!!!
 

Дата на присъединяване: Aug 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,738
Благодари: 1,370
Получил благодарност:
2,166 пъти в 1,223 поста
Сваляния: 183
Ъплоуди: 10
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dodo_pv Вижте мненията
Яворе, смени и високоволтовия диод. той не се замерва с обикновен мултицет, но със сигурност е заминал, щом са пробили проходните кондензатори. Струва около 6 лева из магазините.
Абе замерва се той , ама нема нужда , щото ако е аут няма да може и чаша с вода да си затопли!

Цитирай:
Първоначално написано от yavor1 Вижте мненията
Къде ще ги стриймва, нали цялата е екранирана, да не споменавам, че антената е от другата страна, то по тази логика и през тефлоновата лента ще стриймва , а ако излъчва в обратна посока , баси кпд-то
-няма да е лошо да облепиш там с алуминиево фолио!
__________________
-"Знанието е сила"
Всеки може да опикае стените. - Бъди мъж! - осери тавана!

Последно редактирано от gentu : 02-12-2015 на 21:36
Отговори с цитат
  #9  
Стар 02-12-2015
Аватара на Златанов
Златанов Златанов не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Мнения: 3,409
Благодари: 115
Получил благодарност:
1,361 пъти в 658 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Адмирации за труда! Не всеки би се хванал да го прави.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 03-12-2015
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,801
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,805 пъти в 3,007 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от gentu Вижте мненията

-няма да е лошо да облепиш там с алуминиево фолио!
Няма необходимост, куплунга сочи към дъното на печката , така или иначе порцелана е прозрачен за микровълновото излъчване , поради което обикновенно е перпендикулярно на анода и е ориентиран към дъното, дори ако се получи конденз , да не се задържа в изолатора.
При моята модификация гарантирано е изключено задържане на конденз.





Капачката на филтъра е задължително да се монтира, тя е основния екраниращ елемент , а и предпазва от външни въздействия

Както се отбелязва в много публикации, магнетроните, произведени в последните 3-4 години, дефектират многократно по-често от предходните , а след като се установи че проблема е в проходните кондензатори (95%) , отстраняването му е много лесно , не се налага демонтиране на магнетрона , при наличие на акумулаторна дрелка и секачки , ремонта е за 10-15 минути. При мен се проточи повече (~30мин), защото се наложи да презапоя едната бобина към отоплението.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
магнетрон, на, ремонт


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Ремонт на iphone 4s Онджичек GSM мобилни комуникации 1 09-08-2015 15:44
Ремонт на Vu+ Solo2 koscom VU+ 38 03-05-2015 01:49
ремонт на телевизор с кинескоп? register Домашен майстор 20 21-04-2014 16:21
DM500s за ремонт jack82 DREAMBOX 4 30-11-2013 11:14
Galaxy S4 - ремонт фолкръм GSM мобилни комуникации 4 12-08-2013 16:06


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 02:53.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.